Jaki materac dla alergika?


 

Alergia jest w dzisiejszych czasach coraz częściej występującym zjawiskiem. Właśnie dlatego przy zakupie materaca należy świadomie wybierać te, które posiadają właściwości antyalergiczne. Cierpisz na alergię? Zależy Ci na komfortowym, a przede wszystkim zdrowym śnie? Dowiedz się, jaki materac wybrać i ciesz się spokojnym odpoczynkiem!

Jakie rozróżniamy rodzaje alergenów?

Kurz i roztocza. Czy wiesz, że w kurzu znajduje się aż 30 substancji uczulających? Jednak najsilniej uczulają roztocza – ponieważ lubią ciepło, dlatego szybko rozwijają się w materacu i pościeli. Łatwo rozpoznać ich obecność. U alergików charakteryzuje się ona łzawiącymi oczami (często spuchniętymi), odczuciem drapania w gardle, katarem i kaszlem. W skrajnych przypadkach u osób ze skłonnościami do alergii zdarzają się trudności w oddychaniu.
Pleśń. Zarodki pleśni gołym okiem są niewidoczne, ponieważ mają od 2 do 5 mm. Posiadają zdolności łatwego i bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się (głównie ze względu na swoją lekkość). Rozwojowi pleśni sprzyja temperatura 20–30 st. C. dla ludzkiego organizmu najbardziej szkodliwe są mikotoksyny, czyli jej produkty przemiany materii. Objawy uczulenia na pleśń to między innymi: kichanie, odczucie swędzenia i pokrzywka, a także zaczerwienie oczu (często połączone z ich łzawieniem).

Jaki materac wybierać przy podatności na alergie?

Materac piankowy. Ten typ materacy wykonywany jest najczęściej z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Ich obecność stanowi niekorzystne środowisko dla roztoczy, utrudniając im osadzanie się i rozwój.

Materac lateksowy. Dla osób ze skłonnościami do alergii zdecydowanie polecamy materac lateksowy. Dzięki posiadanym właściwościom nie zbiera kurzu, jak również nie gromadzi naskórka ani potu. Co ważne – w materacu lateksowym nie rozwijają się roztocza.


O czym warto jeszcze pamiętać?

Wybierając materac, decydujmy się na taki, który ma zdejmowany pokrowiec, przeznaczony do prania. Dzięki temu zadbamy o jego świeżość, czystość i higienę, zapobiegając tym samym osadzaniu się kurzu.

http://www.mebleduo.pl/materace


meble duo szczecin